Festyn ‚Jan z Ostroroga w Gości prosi…’ – relacja

Świetna zabawa, tłumy uczestników oraz bogaty program imprezy to bilans festynu „Jan z Ostroroga w Gości prosi”, który odbył się 23 lipca 2017r. nad Jeziorem Mormin.

Jako pierwsza przed zgromadzoną publicznością wystąpiła dziecięca sekcja taneczna  działająca przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Ostroróg, a także formacja „HOP DANCE” z Ostroroga, pod przewodnictwem Pani Irminy Piechoty.

Swoją obecnością część oficjalną festynu zaszczyciło wielu znamienitych gości, m.in. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Zbigniew Ajchler, Dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu, Pan Arkadiusz Błochowiak, Starosta Powiatu Szamotulskiego, Pan Józef Kwaśniewicz, Przewodnicząca Rady Powiatu Szamotulskiego, Pani Maria Przybylska, Radny Powiatu Szamotulskiego, Pan Ludwik Błajet, Burmistrz Miasta i Gminy Pniewy, Pan Jarosław Przewoźny, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Nowy Tomyśl, Pan Paweł Mordal, Zastepca Burmistrza Gminy Duszniki, Pan Tadeusz Zimny, Dyrektor Biura Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marcina Porzucka, Pan Adam Bogrycewicz, Asystent Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Jana Filipa Libickiego, Pan Wojciech Wośkowiak, Asystent Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Błażeja Pardy, Pan Błażej Bober, a także dyrektorzy i kierownicy oraz przedstawiciele jednostek gminnych, powiatowych, wojewódzkich i ponadregionalnych.

Burmistrz Miasta i Gminy Ostroróg, Pan dr Sławomir Szałata dokonał uroczystego otwarcia festynu „Jan z Ostroroga w gości prosi” i przedstawił zrealizowane największe inwestycje w Gminie Ostroróg od ostatniego festynu oraz zapoznał Mieszkańców oraz Gości z planowanymi przedsięwzięciami.

Imprezy towarzyszące Dniom Ostroroga to m.in. III Międzynarodowy Plener Malarski, który odbywał się na terenie Gminy Ostroróg w dniach 17 – 24.07.2017r., a podczas festynu odbyła się wystawa poplenerowa powstałych prac.

Również w dniach 19-23.07.2017 odbył się II Plener Rzeźbiarski, podczas którego powstały przepiękne duże rzeźby i będą one zdobiły nasza Gminę. Atrakcją Pleneru rzeźbiarskiego był pokaz szybkiego rzeźbienia piłą łańcuchową – speed carving , który można było zobaczyć w godz. 16.00-17.00. Rzeźby wykonane tą techniką licytowano w Amfiteatrze o godz. 18.45. Trzy rzeźby znalazły swoich nowych właścicieli.

Dla miłośników gwary śląskiej wystąpił Pan Grzegorz Stasiak oraz Grupa Fest. Ze śląska zabrani zostaliśmy na gorące plaże Jamajki podczas koncertu Paxona.

Jednym z punktów programu było losowanie głównych nagród w loterii. Drobne nagrody, jak co roku, zostały wylosowane wcześniej.

Dla sympatyków gatunku muzycznego pop i dance wystąpiła uczestniczka programu telewizyjnego „Project Lady” –  Julia Jaroszewska „SARA”.  Gwiazdą wieczoru był Mario Bischin, artysta znany z ognistego temperamentu i niezwykłej przebojowości oraz z niezliczonych koncertów w Europie. Jego przeboje nucone są przez niezliczoną rzeszę słuchaczy. Podczas koncertu nie mogło zabraknąć jego najpopularniejszych hitów, m.in. ‚Macarena’ i ‚Niezapomniana’.

Atrakcją dla najmłodszych uczestników imprezy była maskotka – miś, który obdarowywał dzieci cukierkami. Nad Jeziorem Mormin festynowi towarzyszyło również stoisko SP ZOZ w Szamotułach. Ratownicy medyczni mierzyli ciśnienie, poziom glukozy oraz zapoznawali zainteresowanych z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Koło Łowieckie nr 4 „Słonka” z Poznania oraz Nadleśnictwo Pniewy na swoich stoiskach prezentowały trofea łowieckie, wystawę fotograficzną oraz prowadziły quizy dla dzieci z nagrodami. Polski Związek Hodowców Gołębia Pocztowego, oddział w Szamotułach, sekcja nr 5 Ostroróg również przygotował dla zainteresowanych ciekawą wystawę. Swoje stoisko reprezentował Bank Spółdzielczy Duszniki oraz Lokalna Grupa Działania Puszcza Notecka z Wiceprezes, Panią Ireną Wojciechowską. Pierwszy raz gościliśmy przedstawicieli Fundacji im. Anny Wierskiej „DAR SZPIKU” – Drużyna szpiku. Wolontariusze chętnie odpowiadali, jak zarejestrować się w bazie Dawców Szpiku oraz jak wygląda samo jego pobranie. Również można było wesprzeć datkiem dzieci z poznańskiego oddziału Onkologii.

Dla najmłodszych dzieci były przygotowane atrakcje, od malowania buziek po dmuchańce oraz euro bungee.

Również nie zabrakło stoisk gastronomicznych oraz z rękodziełem.

Organizatorami festynu była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ostroróg oraz Urząd Miasta i Gminy Ostroróg przy wsparciu sponsorów i  pomocy strażaków. Dziękujemy wszystkim. Do zobaczenia za rok!