Wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

Świętujemy razem 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Rok 2020 jest rokiem szczególnym dla nas Polaków, ponieważ dokładnie 100 lat temu, 18 maja w Wadowicach – niedużym mieście województwa małopolskiego, przyszedł na świat Karol Wojtyła – chłopak, który dla świata miał zostać zapamiętany jako papież oraz Święty Kościoła Katolickiego – Jan Paweł II.

Osoba Jana Pawła II, nawet po jego śmierci pozostaje żywa w pamięci Polaków oraz ludzi z całej ziemi z uwagi na jego działalność religijną, liczne pielgrzymki oraz próby jednoczenia wyznawców innych religii. Dla wielu stanowi on symbol do naśladowania, wiele też osób nieidentyfikujących się z religią katolicką widziało lub nadal widzi w nim wspaniałego człowieka.

Wystawa przedstawia wspomnienia z kronik pontyfikatu znamienitego rodaka, którą można obejrzeć w bibliotece do końca października od godz.9:00 do 15:00.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ostroróg
przypomina ważne daty z życia św. Jana Pawła II

Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Studia w seminarium duchownym przypadły Wojtyle w czasie II wojny światowej. 1 listopada 1946 roku przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1958–1964 był biskupem pomocniczym w Krakowie, a następnie arcybiskupem metropolitą krakowskim (1964–1978) i kardynałem (1967–1978).

16 października 1978 roku został wybrany na głowę Kościoła Katolickiego. Wybór Papieża Polaka na Stolicę Piotrową był wydarzeniem szczególnym i miał ogromny wpływ na wydarzenia w Europie i na świecie, m.in. przemiany demokratyczne w Polsce.

Za główny cel swojego pontyfikatu Jan Paweł II postawił sobie ekumenizm, dążenie do pokoju na świecie, szerzenie wartości rodziny i obrony życia. Był znany ze swoich licznych pielgrzymek po świecie (odwiedził 129 krajów) oraz miłości do dzieci i młodzieży. To On zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży.
Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku, pogrążając w żałobie niemal cały świat.

27 kwietnia 2014 roku został ogłoszony świętym.

Rok 2020 jest Rokiem Jana Pawła II.

Powyżej zamieszczone zdjęcia przedstawiają wystawę.